Biografia


Taylor Swift- Vanity Fair Photoshoot
Taylor Alison Swiftová (angl. Taylor Alison Swift; * 13. december 1989, West Reading, Pensylvánia, USA) je americká speváčka-skladateľka. Vyrastala vo Wyomissing v Pensylvánii a v 14 rokoch sa presťahovala do Nashville v Tennesse, kde sa usilovala o kariéru v country hudbe. Podpísala zmluvu s nezávislým vydavateľstvom Big Machine Records, a stala sa tak najmladšou skladateľkou, ktorú si kedy najalo nakladateľstvo Sony/ATV Music.

Ako vychádzajúca country hviezda v roku 2006 vydala album s názvom Taylor Swift. Vďaka jej tretiemu singlu „Our Song“ sa stala najmladšou osobou, ktorá bez pomoci napísala a vystúpila s piesňou číslo jeden v rebríčku Hot Country Songs. V roku 2008 obdržala nomináciu na Cenu Grammy pre najlepšieho nováčika.

V roku 2008 bol vydaný jej druhý album s názvom Fearless. Po úspechu popových singlov „Love Story“ a „You Belong with Me“, sa stal album Fearless v Spojených štátoch najpredávanejším albumom roku 2009. Album získal 4 ceny Grammy a tým sa Taylor stala najmladšou víťazkou Ceny Grammy za album roka.

Jej tretí a štvrtý album, Speak Now (2010), a Red (2012) spolu predali viac ako milión kópií počas prvého týždňa predaja ich vydania v USA. Singel „Mean“ z albumu Speak Now vyhral 2 ceny Grammy, zatiaľ čo single „We Are Never Ever Getting Back Together“ a „I Knew You Were Trouble“ z albumu Red, sa stali celosvetovými hitmi.

Jej piaty, popovo zameraný album 1989, bol vydaný v roku 2014. V jeho prvom týždni sa predalo viac kópií ako akéhokoľvek iného albumu za posledných 12 rokov. Tým sa Taylor stala prvým a jediným umelcom, ktorý má tri albumy s predajom vyše milión kópií v prvom týždni predaja. Single „Shake It Off“, „Blank Space“ a „Bad Blood“ dosiahli číslo jeden v rebríčku Billboard Hot 100. Album získal 3 ceny Grammy a Taylor sa stala prvou ženou, ktorá dvakrát vyhrala Cenu Grammy za album roka. V roku 2015 sa koncertné turné k albumu 1989 stalo jedným z najúspešnejších za poslednú dekádu.


Taylor Swift- American Music Awards
Jej šiesty album Reputation bol vydaný v roku 2017 a pilotný singel „Look What You Made Me Do“ zlomil niekoľko svetových rekordov.

23. augusta 2019 vydala album s názvom Lover a 24. júla 2020 svoj ôsmy štúdiový album, Folklore. 11. decembra 2020 bol album Evermore. Na odovzdávaní cien VMAs 2022 získala ako prvá žena ocenenie za najlepší videoklip roka, s piesňou All Too Well, ku ktorej bol natočený krátky 15-minútový film. Ide tak o najdlhší ocenený videoklip vôbec.

Swift v ten deň taktiež ohlásila vydanie 10.štúdiového albumu s názvom Midnights, ktorý vyšiel v októbri 2022. Taylor sa podarilo zlomiť rekord a stala sa prvým umelcom v historií, ktorému sa podarilo obsadiť všetkých 10 miest v "Top 10 on Hot 100". Singel „Anti-Hero“ zlomil svetové a americké rekordy v najväčšom počte streamov v deň vydania albumu v histórii Spotify.

Je známa svojimi piesňami s príbehmi, v ktorých hovorí o svojich osobných skúsenostiach. Ako skladateľka bola poctená Nashvillskou asociáciou skladateľov (Nashville Songwriters Association) a Sieňou slávy skladateľov (Songwriters Hall of Fame). Medzi jej ďalšie úspechy patrí 11 cien Grammy, 29 Billboard Music Awards, 11 Country Music Association Awards, 8 Academy of Country Music Awards a jedna Brit Award. Je jedným z najlepšie predávaných umelcov všetkých čias.

Predala viac ako 40 miliónov albumov – vrátane 27,1 milióna v USA a má na konte 130 miliónov singlových stiahnutí. Taylor tiež spolupracovala vo filmoch, ako sú Valentine's Day (2010) a The Giver (2014). V roku 2015 sa stala najmladšou ženou, ktorá kedy bola na zozname Forbes „100 Most Powerful Women“. Umiestnila sa tu na 64. mieste. V máji 2022 jej Newyorská univerzita udelila čestný doktorát.